تعریف :

عمل رینو پلاستی نوعی از جراحی است که به منظور اصلاح بد شکلی بینی ناشی اختلالات رشد ؛ توارث و یا ضربه  انجام میشود.

دستور العمل قبل از جراحی :

 • شب قبل از عمل غذای سبک بخورید و از ساعت ۱۲ شب به بعد ناشتا بمانید .
 • شب قبل از عمل دوش بگیرید ؛ زیرا تا چند روز قادر به انجام این کار نخواهید بود.
 • از مصرف آسپرین یا داروهای مشابه مثل بروفن ؛ ایندومتاسین ؛ مفنامیک اسید و … به مدت یک هفته قبل و بعد از عمل اجتناب کرده و در صورت درد فقط از استامینوفن استفاده نمایید.
 • در صورت بروز علائم سرماخوردگی و سرفه قبل از عمل پزشک را در جریان قرار دهید.

دستور العمل پس از جراحی:

 • پس از عمل کبودی و تورم زیر چشمها اغلب رخ میدهد و تا دو روز پس از عمل نیز تشدید میشود ؛ همچنین ممکن است خونریزی زیر ملتحمه به صورت قرمزی ولکه خون در سفیدی چشم اتفاق بیفتد که امری طبیعی است و پس از چند روز خودبخود  بهبود میابد .به منظور کاهش این مشکل باید ازکمپرس یخ روی صورت بلافاصله پس از عمل استفاده کرد و این  کار را   تا چند ساعت پس از عمل ادامه داد .
 • مقداری خونریزی از بینی پس از عمل امری شایع است و به تدریج برطرف می شود . شما میتوانید در صورت خونریزی زیاد گاز پانسمان زیر بینی را عوض نمایید.
 • اگر درد خفیف و احساس ناراحتی پس از عمل دارید از استامینوفن استفاده نمایید و در صورت درد شدید به پرستار اطلاع دهید.
 • در طی هفته اول پس از عمل که گچ یا اسپلینت روی بینی شما قرار دارد بیشتر استراحت نمایید و از ۲ بالشت در زیر سر خود استفاده نمایید تا تورم بینی کاهش یابد.
 • طی هفته اول پس از عمل (مخصوصا درطی ۲۴ ساعت اول)که گچ روی بینی قرار دارد از غذا های نرم که نیاز به جویدن زیاد ندارد استفاده کنید. پس از هفته اول و برداشتن گچ می توانید از رژیم غذایی معمولی استفاده نمایید ولی تا ۴ هفته ادامس نجوید .
 • شستن بدن از روز دوم پس از عمل مانعی ندارد به شرطی که مدت استحمام کوتاه باشد و در حدی نباشد که در اثر بخار حمام گچ شل شود . شستن سر و صورت تنها پس از یک هفته بعد از برداشتن گچ مجاز است.
 • فعالیت سبک در طی هفته اول پس از عمل منعی ندارد ولی هر گونه ورزش یا فعالیت سنگین ممنوع است و باعث تورم بینی می گردد. ورزش هایی مثل پیاده روی و شنا پس از ۴ هفته از عمل قابل انجام است , دقت فرمایید که طی ورزش سر خود را پایین نیندازید . ورزشهای سنگین مثل والیبال ؛ فوتبال و … حداقل ۶ هفته پس از عمل مجاز هستند.
 • حداقل تا ۶ هفته پس از عمل در معرض نور مستقیم افتاب نباشید زیرا موجب تورم بینی می گردد.
 • از خم کردن سر به جلو اجتناب نمایید زیرا موجب افزایش تورم و خونریزی از بینی می  گردد .
 • در طی هفته اول پس از عمل لباسی بپوشید که از جلو باز و بسته می شود و از لباس هایی که باید از سر خارج شوند اجتناب کنید .
 • در طی ۶ هفته پس از عمل مخصوصا طی هفته اول  از عینک استفاده ننمایید .شما می توانید از روز سوم پس از عمل از لنز استفاده نمایید. در صورت نیاز مبرم به استفاده از عینک انرا با چسب به پیشانی خود بچسبانید .
 • طی هفته اول پس از عمل به پشت بخوابید . خوابیدن به پهلو در صورتی که باعث فشار به بینی نشود بلا مانع است .
 • از صحبت زیاد ؛ خندیدن و حرکات بیش از حد صورت, مخصوصا در طی هفته اول پس از عمل اجتناب نمایید.
 • حداقل به مدت ۳ هفته فین نکنید و برای رفع گرفتگی بینی از قطره کلرور سدیم استفاده کنید .
 • پس از برداشتن گچ استفاده از مواد آرایشی مجاز است
 • گزگز و مورمور بینی و لب بالا بعد از عمل امری شایع است و شما احساس میکنید که بینی و لب بالایی ورم کرده و بزرگ شده اند. این مسئله خودبخود پس از مدتی بهبود میابد.
 • شما باید حداقل به مدت ۲ ماه از چسب برای کاهش تورم و فرم دادن به بینی استفاده کنید . پس از برداشتن چسب تغییر رنگ پوست ایجاد میشود که به مرور بهبود میابد..توجه داشته باشید که پس از عمل حداقل به مدت ۶ ماه بینی همچنان ورم دارد و شکل اولیه بینی پس از ماه ششم و شکل نهایی پس از گذشت تقریبا ۲ سال ایجاد میشود .

 

 

رضایت نامه

 

کاندید مناسب برای عمل جراحی زیبایی بینی کسانی هستند که خواهان بهبود در شکل ظاهری بینی خودشان باشند.

کسانی که در آرزوی واهی برای رسیدن به یک بینی  صد در صد بدون نقص و مشابه کس دیگری هستند   نباید جراحی کنند.

 

همانند هر عمل دیگری جراحی زیبایی بینی هم ممکن است برای شما خطراتی داشته باشد لذا قبل از انجام این جراحی حتما سود و زیان انرا بسنجید و تصمیم بگیرید .

 1. خونریزی: خونریزی شدید پس از عمل بسیار نادر است ولی امکان وجود ترشحات خونابه ای و قطره های خون تا ۴۸ ساعت پس از خروج مش وجود دارد .
 2. اسکار (رد بخیه) : تمام عملهای جراحی در محل برش ایجاد رد بخیه میکنند و این رد در بیماران با پوست تیره و ضخیم بیشتر است
 3. غیر قرینگی در بینی : این مشکل در کسانی که انحراف یا پیچش بینی دارند از قبل از عمل وجود دارد و ممکن است در حین عمل قابل اصلاح نباشد و بنابرین بعد از عمل بخشی از غیر قرینگی قابل رویت باشد . در بیمارانی که بینی صاف قبل از عمل دارند این مشکل به ندرت ایجاد می شود .

توجه داشته باشید که بینی بدون نقص چه قبل از عمل و چه بعد از عمل وجود ندارد و برخی از اشکالات ممکن است پس از عمل باقی بماند . هدف جراح رفع عیوب واضح بینی شماست و تمام تلاش خود را در این زمینه به کار میبرد. ولی نتیجه عمل از قبل مشخص نمی باشد و به عبارتی هیچ گارانتی و تضمینی در مورد نتیجه عمل وجود ندارد و در صورت عدم رفع عیب واضح در عمل ممکن است لازم به انجام عمل مجدد باشد . بالا و پایین بودن پره های بینی اساسا قابل اصلاح نمی باشد وجراح تلاش خود را به منظور رفع حداکثری این عیب می نماید.

 1. ایجاد سوراخ در تیغه وسط بینی : به ندرت در موارد انحراف شدید تیغه ممکن است در حین اصلاح تیغه سوراخی در ان ایجاد شود که اجتناب ناپذیر می باشد.
 2. زخم شدن پوست بینی : این مشکل مخصوصا در بیمارانی که برای بار دوم عمل میشوند اتفاق می افتد و باعث ایجاد اسکار در پوست پشت بینی میشود .
 3. همکاری و مراقبت درست : به همان اندازه که جراحی در نتیجه عمل نقش دارد مراقبت مناسب پس از عمل بیمار شامل ؛ زدن درست چسب , عدم ایجاد فشار به بینی حین خواب و ممانعت از هرگونه ضربه حتی خفیف ؛در نتیجه نهایی موثر است که بیمار لازم است تمام تلاش خود را در این زمینه به کار برد .
 4. گرفتگی بینی : درحین جراحی زیبایی بینی در اکثر مواقع بینی کمی کوچکتر میشود و در نتیجه مقاومت راه هوایی افزایش می یابد. و مخصوصا در کسانی که سابقه گرفتگی بینی و حساسیت دارند ممکن است دچار تشدید این مشکل یا صوت زدن بینی شوند . ( توجه بفرمایید که خرو پف به خاطر لرزش کام نرم حین خواب است و ربطی به بینی ندارد ولی ممکن است پس از عمل تشدید شود ؛ همچنین عادت تنفس دهانی با عمل جراحی بینی رفع نمیشود و در موارد نادری تشدید میگردد).

شایان ذکر است ابریزش بینی و حس بویایی ربطی به عمل جراحی ندارد

 1. ورم پوست : کسانی که پوست بینی ضخیم  به اصطلاح بینی گوشتی دارند پس از عمل پوست روی غضروف نمی نشیند و  یک یا چند نوبت محتاج تزریق داخل بینی می باشند , همچنین بعد از تزریق امکان سفید شدن پوست مخصوصا در کسانی که پوست تیره دارند وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد .
 2. عمل مجدد : در بیمارنی که دچار مشکلات پیچیده باشند ممکن است نیاز به چند عمل جراحی با فاصله زمانی باشد
 3. بیمه : هیچ بیمه ای متقبل هزینه های جراحی زیبایی نمیباشد لذا درخواست غیر منطقی نفرمایید .