رشته تخصصی گوش ،گلو ،بینی و جراحی سر گردن  که در ایران با نام گوش ،حلق و بینی شناخته میشود یک دوره تخصصی ۴ ساله است که پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی با شرکت در آزمون دستیاری قابل تحصیل است. با توجه به متمرکز بودن فیلد این رشته و دوره ۴ ساله تحصیلی ، در ایران برای این رشته فوق تخصص وجود ندارد بلکه دوره های تکمیل تخصص ( یا اصطلاحا فلوشیپ ) برای آن تعریف شده که مدت دوره یک ساله است و متخصصین در مواردی که احساس نیاز به آموزش بیشتر داشته باشند در آن دوره ها شرکت میکنند . 

انواع فلوشیپ در ایران

۱.سروگردن: این فلوشیپ گوش و حلق و بینی به تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در سر و گردن بینی، سینوس‌ها، دهان، گلو، حنجره و قسمت بالای مری از جمله تیروئید و پاراتیروئید برآمدگی در گردن یا تیروئید، سرطان حنجره رسیدگی می‌کند.

۲.لارینگولوژی یا حنجره شناسی: این حوزه ناهنجاری‌های گلو، شامل مشکلات و نارسایی صدا و بلع می‌شود. مواردی که این متخصص با آن‌ها سرو کار دارد شامل گلو درد، گرفتگی صدا یا سینه، اختالالات بلع، برگشت اسید معده یا همان رفلاکس، عفونت‌ها و تومورها هستند.

۳.گوش‌ شناسی و نورواتولوژی: این فلوشیپ بیماری‌های گوش شامل تروما یا آسیب، عفونت، تومورهای خوش خیم، اختلالات مسیر اعصاب که شنوایی انسان و تعادلش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. و به عفونت گوش، عفونت گوش خارجی، از دست دادن شنوایی، درد در ناحیه سر و صورت و گردن، زنگ زدن گوش، سرگیجه میپردازد

۴. راینولوژی: راینولوژی مشکلات بینی و سینوس‌ها را بررسی می‌کند که  شامل اختلال سینوسی، خونریزی بینی، گرفتگی بینی، از دست دادن حس چشایی، پلیپ‌ها و تومورها می‌شوند.